Canva dla Twojego biznesu on-line – pierwsze kroki

Canva dla Twojego biznesu on-line – pierwsze kroki

Zaczynając budować swój biznes online, na pewno przyjdzie moment, w którym będziesz potrzebować różnych projektów graficznych. Czy to będą projekty wstawiane na portale społecznościowe czy na swoją stronę/blog/sklep. Darmowym rozwiązaniem dla każdego z nas jest strona Canva.com.

Na pewno sobie teraz możesz myśleć, że Ty się nie nadajesz do tego, na pewno nie ogarniesz, nie masz zmysłu grafika i wiele, wiele więcej negatywnych myśli, jakie Ci przeszyły przez głowę. Nic bardziej mylnego. Program Canva.com jest bardzo intuicyjnym i bardzo prostym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojej marki.

Bardzo dużym plusem programu jest jej wersja. Mamy dostęp do wersji na komputery ale również mobilne – Android i IOS. Krótko mówiąc możesz mieć dostęp do tworzenia grafik wszędzie.

Rejestracja użytkownika na Canva.com

Po otwarciu strony www.canva.com, wybieramy nasz profil: edukacja, mała/duża firma, użytek osobisty bądź organizacja pożytku publicznego.

Program graficzny canva.com

Kolejnym oknem będzie rejestracja. Mamy do wyboru logowanie przez Google, bądź email. Niestety logowanie przez Google trochę szwankuję, dlatego od razu proponuje logować się przez email. Oprócz maila musimy podać swoje imię i nadać hasło oraz zaznaczyć opcję, że nie jesteśmy robotem.

Rejestracja an platformie Canva.com

Na podany adres email przyjdzie potwierdzenie Twojego konta. Po potwierdzeniu, możemy cieszyć się już dostępem do platformy. Canva.com proponuje dostęp do wersji darmowej jak i płatnej. W zupełności na sam początek rozkręcania biznesu możesz korzystać z wersji bezpłatnej.

Istnieje bonus w postaci 30-dniowego okresu próbnego wersji płatnej. Musimy podać numer swojej karty kredytowej i pamiętać aby zrezygnować przed zakończeniem okresu próbnego, w przeciwnym wypadku karta kredytowa zostanie obciążona kwotą 12.95$. 

Zaprzyjaźnienie się z programem Canva

Po zalogowaniu się do platformy, nasz ekran dzieli się na dwie części. Lewa strona – menu oraz po prawej miejsce robocze.

W naszym menu możemy przejrzeć nasze projekty, które stworzymy, sprawdzić grafiki, które ktoś udostępnił dla Ciebie, stworzyć zespół (darmowa wersja 10 osób), spersonalizować swoją markę (kolory, logo, czcionki – w wersji darmowej dostępne są tylko kolory), możesz również przeglądać i używać projekty, które są w bazie oraz tworzyć różne foldery.

Opis menu bocznego canva

Pierwszy projekt w programie Canva

Z prawej części strony wybierasz projekt jaki chcesz w tym momencie zaprojektować. Po kliknięciu przycisku „więcej” rozwinie się cała lista dostępnych projektów, gdy na liście nie znajdzie się rozmiar taki jaki potrzebujesz, możesz użyć wymiarów niestandardowych.

Pierwszy projekt - jak zrobić

Ja dla potrzeb dzisiejszego wpisu wybiorę przykład cover photo Facebook, czyli zdjęcie w tle na Facebooku. Pojawia się nam nowe okno. Z lewej strony pojawiło się też nowe menu. Możemy wybrać układ, dodać różne kształty, elementy, tekst, wstawić tło lub dodawać własne zdjęcia czy grafiki. Po prawej obszar roboczy na którym będziesz składać swój projekt.

projekt zdjęcia w tle na facebooku canva

Po wybraniu odpowiedniego pliku pojawi Ci się on po lewej stronie. Każda część z projektu jest indywidualna i możesz ją zmieniać jak potrzebujesz. Wystarczy, że najedziesz na wybrany element i przytrzymasz go myszką. Każdy element możesz powiększać, pomniejszać oraz obracać. Oczywiście nie zapominając, że możesz dodać swoją grafikę czy zdjęcie.

Edytor graficzny za darmo - canva

Metodą małych kroczków dojdziesz do perfekcji. Nie zniechęcaj się na samym początku, jeśli jakiś projekt Ci nie wyszedł. Czasami wystarczy zostawić na chwilę projekt i wrócić do niego ze „świeżą głową” i pomału robić od nowa.

Zobacz również inny wpis z programem canva -> Mockup z użyciem strony Canva.com