Formy opodatkowania firmy – poradnik

Formy opodatkowania firmy – poradnik

Gdy zdecydujesz się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej musisz zdecydować  jak będziesz się rozliczał z ZUSem. Czyli wybrać odpowiednie formy opodatkowania firmy.

Wyróżniamy cztery formy opodatkowania dla jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej osób fizycznych:

  • zasady ogólne;
  • podatek liniowy;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • karta podatkowa.

Zasady ogólne

Najbardziej popularną formą rozliczenia jest rozliczenie na zasadach ogólnych.  Rozliczamy się za pomocą opodatkowanych dochodów według odpowiedniej skali podatkowej sprzedawanych usług.

Np.

Najpopularniejszą formą jest 23% podatku VAT. Sprzedaję swoje usługi związane z grafiką.
Na fakturze wystawiam kwotę netto – ponieważ to jest moje „na rękę” do tego doliczam podatek i Tobie podaje do zapłaty kwotę brutto.

Jeśli wystawiłam fakturę VAT na 100 zł netto + 23% = 123 zł brutto

Z prostego wyliczenia wiemy, że będziemy musieli zapłacić 23 zł brutto VATu.
W Polsce mamy 4 stawki podatku – 0%, 5%, 8% i 23%.

Dodatkowo musisz określić jak będziesz wpłacać zaliczkę na podatek dochodowy.  Miesięcznie lub kwartalnie. Miesięcznie opłacamy do 20-go każdego miesiąca.

Jeśli założyliśmy firmę w styczniu, rozliczamy się 20 lutego.

Kwartalnie rozliczamy się również do 20-go, zaliczkę wpłacamy w miesiącach:

  • I kwartał – do 20 kwietnia,
  • II kwartał – do 20 lipca,
  • III kwartał – do 20 października,
  • IV kwartał – do 20 stycznia.

RADA
Moja złota rada – jeśli dopiero zaczynasz prowadzić firmę i będziesz zakładała konto firmowe, zwróć uwagę czy masz na koncie oprócz właściwego konta – konto oszczędnościowe. Z każdej faktury odlewam VAT i tak jestem bezpieczna przy rozliczaniu się kwartalnym, że nie mam pieniążków na zapłatę VATu.

To rozliczenie ma więcej wad niż zalet, przynajmniej jest to moje zdanie, ponieważ jeśli nie osiągnę dochodu lub mój dochód jest mniejszy niż 3091 zł nie płacę podatku.

Mogę odliczać koszty uzyskania przychodów, mogę korzystać z ulg oraz rozliczać się z małżonkiem lub dzieckiem.

Minusem na pewno jest podwyższenie  stawki rocznego podatku od dochodu. Jeśli mój dochód wyniesie ponad 85 528 zł wchodzimy w drugi próg podatkowy, który wynosi 32%. Pierwszy próg wynosi 18%.  Musimy również pamiętać, że przy wyborze formy na zasadach ogólnych musimy prowadzić księgi przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe.

W tym wypadku możemy zatrudnić księgową  albo samemu zająć się księgowością. Nie jest diabeł taki straszny jak go malują.

Podatek liniowy

Podatek liniowy wiele nie różni się od zasadach ogólnych. Przyjmujemy tutaj tylko jedną stałą stawkę 19%. Jednak mamy tutaj brak kwoty wolnej od podatku, nie przysługują nam ulgi podatkowe, nie możemy rozliczać się z małżonkiem lub dzieckiem. Musimy prowadzić tak samo jak na zasadach ogólnych księgi przychodów i rozchodów, w przypadku osiągnięcia przychodu przekraczającego 1 200 000 euro – ksiąg rachunkowych, brak prawa do kredytu podatkowego.

Ryczałt od przychodów ewidencyjnych

Kolejną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencyjnych. W tym wypadku decydującą rolę odgrywa przychód. Rozliczenie ryczałtem jest jednak ograniczone dla pewnej grupy podatników. Wysokość stawek ryczałtu uzależniona jest od rodzaju działalności (stawki podatkowe: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%).

Duża zaletą jest prowadzenie księgowości. Wprowadza się tylko ewidencję przychodów. Jeśli zdecydujemy się na biuro rachunkowe powinni pobierać mniejsza opłaty za prowadzenie księgowości.

Nie zabraknie minusów nie można łączyć przychodów z innymi, nie przysługują ulgi i wspólne rozliczanie.

Kartowa podatkowa

Ostatni forma to karta podatkowa – zryczałtowana forma opodatkowania dochodu.  opłacamy stałą kwotę podatku niezależnie od uzyskiwanych przychodów. Przeznaczona jest dla firm  prowadzących dokładnie określone rodzaje działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy prowadzący drobną działalność handlową, usługową, transportową, gastronomiczną freelancerzy.

* Pełna lista działalności mogących korzystać z karty podatkowej znajduje się w art. 23 ust. 1 Ustawy  o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Jesteśmy zwolnieni z prowadzenia ksiąg, składania  zeznań podatkowych oraz wpłacaniu zaliczek na podatek dochodowy.  Jednak musimy pamiętać, że jeśli koszty będą większe niż dochód będziemy musieli zapłacić podatek.

Każda z forma ma swoje plusy i minusy. To Ty musisz zdecydować, którą formę opodatkowania firmy wybierzesz. Ja osobiście rozliczam się na zasadach ogólnych – kwartalnie.  Przez kwartał zbieram wszystkie faktury – przychód i koszty. I księgujemy z mężem to sami.

 

Wpis był przydatny? Podziel się aby więcej osób mogło skorzystać z pomocy.