Instalacja piksela na stronie

Instalacja piksela na stronie

Monitorowanie wejść na swoją stronę internetową jest ważnym krokiem do stworzenia lepszej i tańszej reklamy.
W otrzymaniu takich statystyk pomoże nam instalacja piksela na swojej stronie.

Kod Piksela

W ostatnim artykule pisałam co to jest piksel i gdzie go znaleźć (jeśli jeszcze nie wiesz co to jest kod piksel Facebook i skąd go wziąć przejdź do wpisu). Skopiowany kod musisz umieść na swojej stronie, blogu czy sklepie.

Niestety nie we wszystkich oferowanych platformach jest możliwość dodania takiego kodu. Niektóre strony, w których nie masz dostępu do plików źródłowych udostępniają specjalne miejsce na kod do statystyk.

Jeśli naszą stronę internetową czy sklep tworzył ktoś z zewnątrz i nie mamy dostępu do żadnych plików ani panelu administracyjnego warto zwrócić się do tej osoby o umieszczenie takiego kodu.

Wklejenie kodu piksel

Do wklejenia kodu będziemy potrzebować albo dostęp do panelu administracyjnego – gdzie mamy możliwość doklejania kodów JavaScript, bądź dostęp do plików na serwerze.

Pokażę na kilku przykładach gdzie umieścić kod piksel samodzielnie. Wybrałam kilka popularnych platform, do których miałam dostęp.

WordPress.org instalacja piksela

Gdy nasza strona postawiona jest na silniku wordpress.org mamy kilka możliwości dodania takiego kodu. W zależności kto tworzył nam panel, mamy różne możliwości, ponieważ niektóre firmy oddając stronę do użytku blokują niektóre możliwości zarządzania plikami w panelu.

Piszę tutaj o wordpress.org czyli bezpłatnym oprogramowaniu do tworzenia stron, nie o wordpress.com gdzie możesz mieć postawionego bloga, stronę czy sklep.

W zależności jakiego motywu używasz możesz mieć możliwość wklejenia takiego kodu w odpowiednim okienku w ustawieniach motywu. Musisz sprawdzić wtedy czy po zalogowaniu do panelu administracyjnego wordpressa – logowanie zazwyczaj odbywa się z adresu twojadomena.pl/wp-admin – z manu po lewej stronie przeszukać czy nie ma czegoś takiego jak „Ustawienia motywu” bądź „Theme Settings”.

Jeśli nie posiadasz opcji ustawień motywu kolejnym sposobem jest dodanie odpowiedniej wtyczki – z menu po lewej wybierz wtyczki -> dodaj nową -> wyszukaj np. słowo header gdy pojawią się propozycje kliknij w pierwszą „zainstaluj teraz” później wystarczy kliknąć przycisk włącz.

Po włączeniu wtyczki przejdź Ustawienia -> Insert Headers and Footers -> wklej kod w pierwszym polu (Scripts in Header) kliknij save i gotowe. Istnieją różne wtyczki, które odpowiadają za dodanie kodu piksel. Musisz znaleźć odpowiednie dla Ciebie. Ja podałam przykład, który się sprawdza.

wklejenie kodu piksel do wtyczki na WordPress

Brak dostępu do panelu

Gdy jesteś w sytuacji, że nie masz dostępu do panelu administracyjnego a posiadasz dostęp do plików na serwerze. Wystarczy wejść na serwer odszukać folder z plikami wordpress znaleźć folder wp-content -> themes -> nazwa_Twojego_motywu -> header.php – ściągnąć ten plik na komputer i otworzyć plik chociażby przez notatnik – znajdź znacznik </head> i nad nim wklej kod. Zapisz jak header.php (musisz zmienić całą nazwę ponieważ automatycznie zapisze Ci jako header.txt a nie .php) i wysłać z powrotem plik na serwer zastępując istniejący.

Strona WordPress.com

Niestety nie znalazłam w darmowej wersji możliwości dodania kodu piksel. Jeśli się mylę, proszę o wiadomość czy komentarz w tej sprawie a uzupełnię treści i sama się chętnie dowiem jak to zrobić.

Sklep internetowy na Shoplo.com

Na kilku grupach tematycznych widziałam pytania o instalacje piksela na shoplo.com. Wystarczy wejść w ustawienia -> ustawienia ogólne -> i znaleźć pole „Dodatkowy kod w sekcji head” – wystarczy kod piksel wkleić w to miejsce i zapisać.

Instalacja piksela na prestashop

Do instalacji kodu piksel na prestashop możesz użyć specjalnego modułu. Istnieją płatne wtyczki, które posiadają integrację z koszykiem, płatnościami, statystykami z konwersji. Istnieje również bezpłatna wtyczka ( sprawdź wtyczkę do instalacji piksela na presashop ) w której możesz wkleić kod.

Możesz również przesłać taki plik przez serwer np. Total Commanderem musisz znaleźć w plikach prestashop w themes plik header.tpl i tam dodać kod między znacznikami <head> </head> jednak przed i po wklejonym kodzie piksel musisz umieścić znaczniki {literal}{/literal}. Przykład poniżej:

{literal}

kod pixela

{/literal}

Strona internetowa w HTML

Może zdarzyć się tak, że Twoja strona będzie bez panelu administracyjnego stworzona tylko w HTML + CSS . W takiej sytuacji wystarczy w plikach na serwerze znaleźć plik index.html i tak między znacznikami <head> </head> wkleić skopiowany kod piksel.

Wklejenie kodu piksel na Blogger.com

Jeśli posiadasz swój blog na platformie blogger.com po zalogowaniu do panelu administracyjnego wejdź w „Motyw” i edytuj kod HTML. Znajdź funkcje </head> i przed tym znacznikiem umieść kod.

Jak sprawdzić czy piksel działa?

Szybkim sposobem na sprawdzenie czy Twój piksel działa, jest wtyczka do przeglądarki Chrome – Facebook Pixel Helper. Wystarczy w przeglądarce Chrome przejść w dodatkowe rozszerzenia >>  i wyszukać Facebook Pixel Helper i dodać do chrome.

W prawym rogu pojawi się nowa ikonka. Teraz wystarczy wejść na swoją stronę po dodaniu piksela i sprawdzić czy pojawią się cyferki na tej ikonce.

Jak sprawdzić czy piksel jest dobrze zainstalowany

Po instalacji warto poczekać kilka dni na dane. Na Facebooku w „Zarządzaniu reklamami” po przejściu w zakładkę Piksele możesz obserwować dane z Twojej witryny. Jeśli posiadasz inną platformę niż te co tutaj opisałam i masz problem z pikselem skontaktuj się ze mną poprzez formularz bądź komentarz a postaram poradzić coś na Twój problem.