Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej

Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej

Podejmując decyzję o założeniu firmy musimy wybrać PKD – Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej. PKD to nic innego jak określenie swojej działalności poprzez odpowiednie kody. PKD zostało wprowadzone w statystyce, ewidencji, dokumentacji, rachunkowości oraz urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Wymagany jest jeden kod najlepiej odwzorywujący rodzaj oferowanych przez firmę usługi. Nie istnieje górna granica ilości kodów, które możemy wpisać. Na formularzu CEIDG-1 zmieści się ich dziewięć, a kolejne wpisy można kontynuować przy pomocy formularzy CEIDG-RD.

Wystawiając fakturę VAT w firmie, należy zwrócić uwagę na formę sprzedawanej usługi. Ponieważ jeśli w PKD nie określiliśmy sprzedawanych usług, a wystawimy fakturę na coś w obrębie nieużytych kodów możemy liczyć się z karą finansową, skreśleniem z CEIDG, a nawet karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Kontrole takiego typu są bardzo znikome jednak warto pamiętać o prawidłowych kodach, aby mieć czyste sumienie.

Na samym początku musisz się zastanowić co w swojej działalności będziesz sprzedawać. Określić jej profil. Pomocnym sposobem na określenie swojego PKD są wyszukiwarki np. popularną wyszukiwarką jest www.pkd.com.pl/wyszukiwarka/ . Możemy wyszukać odpowiedni kod, bądź przejrzeć listę.

Najszybszym jednak sposobem (może trochę „niefajnym”) ale podejrzeć konkurencję. Znając numer NIP możemy w wyszukiwarce CEIDG pobrać dane publiczne każdego przedsiębiorcy. Wystarczy wejść w link -> wyszukiwarka przedsiębiorców CEIDG Podać w rubryczce numer NIP Uzupełnić kod na obrazkach i wyszukać. W kolejnym etapie klikamy w lupkę. W otwartym dokumencie w pozycji: Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD) Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD) znajdziemy kody, które wpisała dana firma w swojej działalności. 

CEIDG jak wyszukać przedsiębiorcę?

 

Wpis był przydatny? Podziel się aby więcej osób mogło skorzystać z pomocy.